Rozszerzenie Cmentarza

Parafia

p.w. Najświętszego Serca Jezusowego

w Biadolinach  

L.dz; 98/2022

Do Rady Miejskiej

i Przewodniczącego Rady

Pana Romana Chamioło

w Wojniczu

dotyczy poszerzenia cmentarza w Biadolinach.

Sprawa poszerzenia cmentarza parafialnego w Biadolinach, pełniącego jednocześnie funkcję cmentarza komunalnego, stała się pilna i konieczna od ponad dekady zwłaszcza, że możliwości chowania zmarłych na obecnym cmentarzu, uległy już w zasadzie wyczerpaniu i – wobec braku jakichkolwiek działań –  decyzja o zamknięciu tego cmentarza, stałaby  się nieuchronna.

W zaistniałej sytuacji, ówczesny proboszcz Parafii, ks. kanonik Antoni Gieroń, w porozumieniu z Radą Duszpasterską podjął starania  o poszerzenie powierzchni obecnego cmentarza, na znajdująca się po wschodniej stronie przyległą działkę o numerze  843/2. W tej kwestii uzyskano nawet  w 2012 roku ekspertyzę Przedsiębiorstwa Hydrogeologicznego HYDRODOL w Tarnowie, wskazującą, że „ nie widzi się przeszkód geologicznych ani hydrogeologicznych dla poszerzenia obszaru cmentarza na terenie działki nr 843/2 oraz dalszego poszerzania cmentarza w kierunku wschodnim o kolejne działki”.

Niestety sytuacja prawna  działki, a zwłaszcza nie uregulowane wówczas stosunki własnościowe oraz oczekiwania finansowe władających  działką sprawiły, że przeprowadzenie transakcji zakupu tej działki przez Parafię stało się niemożliwe.

W tej sytuacji, po zmianie proboszcza Parafii, podjęto sprawę poszerzenia cmentarza, zwłaszcza, że możliwości pochówków na dotychczasowym cmentarzu uległy dramatycznemu ograniczeniu. W sprawie tej, pismami z maja 2016 roku oraz marca 2017 roku kierowanymi do Burmistrza Wojnicza ( który nadto w grudniu 2016 roku dokonał wizji terenu na miejscu w Biadolinach Radłowskich ), sygnalizowano pilną potrzebę wdrożenia procedury dokonania zmiany w punktowym Planie zagospodarowania przestrzennego, umożliwiającej prowadzenie dalszych prac związanych z poszerzeniem cmentarza.

Jednocześnie w porozumieniu z Radą Duszpasterską przyjęto założenie, że cmentarz należy poszerzyć w kierunku wschodnim, w strefie bezpiecznych odległości od zabudowań mieszkalnych, z uwzględnieniem działki nr 829, o powierzchni łącznej 0, 56 ha,  stanowiącej własność Parafii, przylegającej bezpośrednio do istniejącego cmentarza, usytuowanej przy  asfaltowej drodze gminnej.  Kilkudziesięciometrowy pas tej działki, począwszy od drogi gminnej, postanowiono przeznaczyć na parking cmentarny, zaś na pozostałej części  działki oraz  sąsiadujących z nią kolejnych działkach mogłaby powstać część cmentarza, immamentnie przylegającego do obecnego.

W tym celu, po uzyskaniu w lutym 2017 roku, kolejnej ekspertyzy Przedsiębiorstwa Hydrogeologicznego HYDRODOL wskazującej, że „ pod względem uwarunkowań geologicznych i hydrogeologicznych nie ma przeszkód dla poszerzenia obszaru cmentarza na teren działki nr 829 oraz dalszego poszerzania cmentarza w kierunku wschodnim o kolejne działki, pod warunkiem zabezpieczenia gruntów podłoża przed nadmiernym namakaniem poprzez wykonanie sieci rowów i odbudowanie sieci drenażu” – za zgodą biskupa ordynariusza -Parafia nabyła w  2019 roku, w  drodze kupna działkę o numerze 830  i powierzchni 0, 37 ha oraz w drodze darowizny działkę nr 831 o podobnej powierzchni, co działka 830. W chwili obecnej działki te, figurują w księgach notarialnych jako własność Parafii. Dodać należy, że zarówno sprzedający jak i darczyńcy, przekazali te działki Parafii, kierując się intencją, że będą one przeznaczone na poszerzenie cmentarza.

Nabycie wymienionych działek wraz z działką nr 829, a zwłaszcza łączna powierzchnia tych działek, stwarza  nową  sytuację i daje możliwości  zaprojektowania rozbudowy cmentarza z pełnym uwzględnieniem wymaganych odległości i stref ochronnych od  zabudowań mieszkalnych. Uzgodniono więc wstępnie z profesjonalną firmą z Krakowa, zaprojektowanie nowej części cmentarza. W tym też czasie w listopadzie 2020 roku skierowano do Urzędu Gminy ostateczny wniosek o zmianę przeznaczenia działek nr 829, 830 i 831 na teren przeznaczony na poszerzenie  cmentarza oraz budowę parkingu cmentarnego na części działki  nr 829.

Równocześnie zlecono Przedsiębiorstwu HYDRODOL przeprowadzenie niezbędnych, kompleksowych badań gruntowych na terenie działek nr 829, 830, 831. Badania takie przeprowadzone zostały w lipcu ubiegłego roku. Z przedłożonej przez specjalistów, w sierpniu 2021 roku, opinii geotechnicznej wynika, że „ pod względem warunków geologicznych i  hydrogeologicznych nie ma przeszkód do poszerzenia obszaru cmentarza w kierunku północnym i północno – wschodnim na teren działki nr 829, 830, 831 pod warunkiem zabezpieczenia gruntów podłoża przed nadmiernym namakaniem poprzez wykonanie sieci rowów i odprowadzenie wód opadowych i roztopowych”.

 Nadmienićnależy, że decyzją  z dnia 13 w maja 2021 roku Dyrektor Zarządu Zlewni Państwowe  Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Krakowie, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego na wniosek Parafii z dnia 31 grudnia 2020 roku, udzielił Parafii pozwolenia wodnoprawnego „ (…) na wykonanie urządzeń wodnych, tj. dwóch zbieraczy drenarskich oraz likwidację urządzeń wodnych sączków drenarskich na działkach nr 829, 830 oraz 831” uznając, że „ udzielone  pozwolenie wodnoprawne „(…)  nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich, przysługujących wobec tych nieruchomości i urządzeń”.

Uwzględniając powyższą sytuację aktualnie przystąpiono do prac drenarskich na działkach nr 829, 830 i 831, z zachowaniem rozwiązań i wymogów technicznych, o jakich mowa w decyzji Dyrektora Zarządu Zlewni… Wody Polskie w Krakowie. Prace zostały wykonane przez koncesjonowaną firmę.

Podnosząc powyższe stwierdzić należy, że zakres prac podjętych przy poszerzaniu  cmentarza w Biadolinach, leżących w gestii i możliwościach Parafii, w skład której wchodzą Biadoliny Radłowskie, Biadoliny Szlacheckie i Perła, jest znaczny i zaawansowany. Celem tych prac było przede wszystkim zdynamizowanie i skumulowanie tych wszystkich przedsięwzięć, które  w granicach istniejącego prawa, są możliwe i niezbędne.  Istniejący obecnie stan rzeczywisty jak i prawny, umożliwia więc podjęcie przez Władze Gminy nieodzownych działań, a zwłaszcza podjęcia merytorycznej decyzji o przystąpieniu przez Gminę Wojnicz, do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla planowanego i koniecznego poszerzenia  cmentarza w Biadolinach Radłowskich.

Z całą stanowczością należy też stwierdzić, że dla poszerzenia cmentarza parafialnego w miejscu powyżej wskazanym, nie ma w aktualnych warunkach jakiejkolwiek innej alternatywy. Skoro działki o numerach 829, 830 i 831, przylegające bezpośrednio do istniejącego cmentarza, są własnością Parafii i spełniają warunki, o jakich mowa w obowiązującym prawie , ( a zwłaszcza prawie wodnym i ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych, a także rozporządzeniach właściwych ministrów:” w sprawie określenia jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze” oraz „w sprawie wymagań, jakie muszą spełnić cmentarze, groby i inne miejsca pochówku….”, jak też pozwalają na zachowanieokreślonych odległości i stref –  poszukiwanie jakichkolwiek innych miejsc na terenie parafii, w celu wybudowania innego, nowego cmentarza, byłoby przedsięwzięciem zupełnie niecelowym, nieekonomicznym i nieracjonalnym.  Poszerzenie istniejącego cmentarza, posiadającego kaplicę cmentarną z chłodnią wydaje się też rozwiązaniem, które nie wiązałoby – poza wskazanymi w opinii geotechnicznej i  pozwoleniu wodnoprawnym  – takich kosztów, jakie są związane z założeniem nowego, odrębnego i w innym miejscu cmentarza. Nadmienić należy, że dotychczasowe koszty, które już Parafia poniosła, związane z przedsięwzięciami, o których jest mowa w niniejszej informacji, a zwłaszcza zakup materiałów na wykonanie urządzeń wodnych, opłacenie wykonanych robót drenarskich, a także przygotowanie całej dokumentacji geodezyjnej ( mapy) oraz zapłata za wykonaną ekspertyzę geotechniczną, zamknęły się kwotą ponad 50 tys. złotych. W tej sytuacji dalsze procedowanie w tej sprawie przez Władze Gminy, bez rozważania innych ewentualnych rozwiązań, wydaje się nieodzowne i uzasadnione.

Z wyrazami szacunku

 Ks. Proboszcz Zbigniew Dudek

Z Radą Duszpasterską


W związku z sprawą poszerzenia cmentarza parafialnego w Biadolinach Radłowskich, pragnę serdecznie podziękować Radzie Gminy na czele z Przewodniczącym za podjęcie pozytywnej uchwały na ostatniej Sesji o sporządzenia przez Gminę Wojnicz zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla planowanego i koniecznego poszerzenia cmentarza w Biadolinach Radłowskich. W głosowaniu wszyscy radni oprócz jednego nieobecnego głosowali pozytywnie.