I Niedziela Wielkiego Postu – 5 marca 2017 roku
Ogłoszenia duszpasterskie
1. Dzisiaj przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Kończą się trwające od Środy Popielcowej kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Starajmy się, aby owoce duchowe, jakie w tym czasie otrzymamy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszymi ofiarujmy także za innych, zwłaszcza za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają.
2. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych: Drogę Krzyżową, Gorzkie Żale. Do udziału w tych nabożeństwach zachęcam wszystkich Parafian: dzieci, młodzież i dorosłych.
3. Przypominam, że w Wielkim Poście za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze Krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.
4. Zapraszamy dziś o godz. 15.00 na pierwsze gorzkie żale z kazaniem pasyjnym. Natomiast wcześniej na 14.30 zapraszamy na drogę krzyżową:
5. Zapraszamy także w ciągu tygodnia w każdą środę i piątek W. Postu na Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o 17.00. a w niedziele o 14.30
6. Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się także czas tzw. Komunii świętej wielkanocnej, który potrwa aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego.
7. Bóg zapłać za ostatnie ofiary ze Środy Popielcowej przeznaczone na Caritas Diecezjalny, a w dzisiejszą niedzielę ofiary przeznaczone są na cele diecezjalne.
8. Obok ołtarza Matki Bożej – jak co roku jest skarbonka na kwiaty do Grobu Pańskiego- [podobnie pod chórem]. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty.
9. Przyszła niedziela, druga wielkopostna, to niedziela Ad gentes – dzień modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Po Mszach Świętych będziemy mogli materialnie wesprzeć dzieło misyjne Kościoła, dlatego będą zbierane przy kościele ofiary do puszek na ogólnopolski fundusz dzieła pomocy misjom „Ad gentes”. O przeprowadzenie zbiórki prosimy Caritas Parafialny.
10. Parafialne rekolekcje wielkopostne, a zarazem i szkolne rekolekcje dla dzieci i młodzieży rozpoczną się od 5 –niedzieli W. Postu j. od 2 do 5 IV.2017 r. Rekolekcje te poprowadzi Ks. Józef Wojnicki –kapelan szpitala w N. Sączu. Program rekolekcji podam bliżej terminu ich rozpoczęcia.
11. MSZE ŚWIĘTE:
RANO: od poniedziałku do soboty – o 7.00,
WIECZOREM: środa, piątek, sobota – o 17.00.
12. Prasa katolicka: Gość Niedzielny
13. W środę, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet. Choć to świecka uroczystość, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach. Wszak kobiety odgrywają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.
14. KOMUNIKATY.
15. Intencje mszalne.
16. PRZEPISY KOŚCIOŁA DOTYCZĄCE DNI POKUTY I PRAKTYK POKUTNYCH
Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość;
w Kościele dniami i okresami pokuty są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. W okresie Wielkiego Postu katolik nie powinien brać udziału w hucznej zabawie ani jej urządzać. Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek;
Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia aż do śmierci, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18. rok życia aż do rozpoczęcia 60. roku życia;
dla słusznej przyczyny ksiądz proboszcz może dyspensować od obowiązku zachowania pokuty lub wstrzemięźliwości od spożywania mięsa, albo dokonać zamiany tego obowiązku na inne uczynki pobożne. Trzeba się jednak zwrócić do niego w tej sprawie osobiście. Władze kościelne nie zwykły udzielać dyspensy na Środę Popielcową i Wielki Piątek.