SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 19 lutego 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Przeżywając 7 N. Zw. w ciągu roku, rozpoczynamy 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.. Parafialna Księga Trzeźwości będzie wyłożona od Środy Popielcowej na ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Do tej Księgi wpiszą się także kandydaci do Bierzmowania, którzy ponowią przyrzeczenie abstynencji,  które złożyli w czasie I-szej Kom. św., że nie będą spożywać napojów alkoholowych do 18 roku życia.

2. Przeżywamy ostatni dzień nabożeństwa 40-godzinnego.. Przypominam porządek adoracji:

  • rano: Honorowa Straż Najśw. Serca Pana Jezusa oraz wszyscy inni chętni.
  • po drugiej Mszy św: Akcja Katolicka i przychodzący na Msze św o 11.00
  • po południu od 14.30 do 15.00: : przychodzący na Msze św o 15.00

3. Składka z dzisiejszej  niedzieli przeznaczona jest na cele inwestycyjno – gospodarcze

4. Kończy się już tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz. Msze Święte tego dnia o godz. 6.30; 10.30; po południu o 15.30 i 17.30. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie.

5. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.

6. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie trwać będą Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

7. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach pasyjnych: w Drodze krzyżowej, którą w naszym kościele będziemy celebrowali w środy i piątki o godz. 17.00, w niedziele o 14.30. oraz w Gorzkich żalach odprawianych w każdą niedzielę o godz. 15.00. Za udział w tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków, to jest: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego.

8. MSZE ŚWIĘTE:

  • RANO: Pon., Wt., Czw., Pt., Sob. 7.00., Śr. Popielcowa 6.30 i 10.30
  • WIECZOREM: Śr. Popielcowa o 15.30 i 17.30,  piątek,  sobota – o 17.00

9. Spotkanie

  • Kręgu biblijnego dziś o godz. 18.30 w świetlicy parafialnej. 
  • Członków: Akcji Katolickiej i Caritas w środę po Mszy św. o godz. 17.30

10.. INTENCJE MSZALNE

11. APEL