TRZYDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 24 października 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1.. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień Misyjny, w którym będziemy otaczać modlitwą i wsparciem materialnym szczególnie tych, którzy głoszą Chrystusa na wszystkich kontynentach świata.

2. Bóg zapłać za ofiary złożone  natacę przeznaczone na cele gospodarczo-inwestycyjne, które wyniosły 5.600 zł.

3. Powoli kończy się październik – miesiąc różańca. Zapraszamy codziennie o 6.30 i 17.00 na różaniec i Msze św.. Warto zadać sobie pytania: Czy choć raz w tym miesiącu modliłem się różańcem w intencjach swoich bliskich? Czy udało mi się zebrać rodzinę i zaprosić ją do wspólnej modlitwy?

4. O przewodniczenie w modlitwie różańcowej w tym tygodniu prosimy:

25.X. PON 18. Róża p. św. Kingi
26.X. WT 19. Róża p. Św. Wojciecha
27.X- ŚR. 20. Róża p. Św. Anny
28.X. CZW. 21. Róża p.w.  Św. Ojca Pio i 25. Róża p.w  św. Pawła
29.X. PT 12. S-try Faustyny Kowalskiej  – Perła
30.X. SOB 23. Róża p.w. Matki Bożej Pocieszenia
31.X. NIEDZ 24. Róża p.w. Niepokalanej Mari Panny

5. Nadchodzący listopad to miesiąc szczególnej pamięci o naszych zmarłych. Przez cały rok w każdą niedziele przed Mszą św. o 7.30 i 9.30 modlimy się za duszami czyścowymi wypominkami rocznymi, a listopadowe w oktawie i w niedziele listopada o 15.00.

6. Od południa dnia 1 do 8 listopada włącznie można codziennie zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Trzeba także spełnić zwykłe warunkami otrzymania odpustu, czyli: 1. Spowiedź sakramentalna – być w stanie łaski uświęcającej, 2. przyjąć Komunię Świętą, 3. pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, 4. wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu, 5. Modlitwa w int. zmarłego. Codziennie w tym czasie można zyskać tylko jeden odpust zupełny. Ponadto Kościół udziela odpustu cząstkowego, który można zyskać każdego dnia w ciągu roku (nawet wiele razy dziennie) i ofiarować za dusze czyścowe.

7. Dlatego zachęcamy wszystkich, aby przed listopadem na tę okoliczność i z racji pierwszego piątku listopada, przystąpić do sakramentu pokuty przed różańcem i w czasie nabożeństw w ostatnim tygodniu października, ponadto w następną sobotę t.j.30.X od godz. 16.00 będzie można skorzystać ze spowiedzi sakramentalnej przed listopadem.

8. W tym tygodniu MSZE ŚWIĘTE i nabożeństwa różańcowe:

  • RANO: od poniedziałku do soboty o 6.30 różaniec i Msza św. o 7.00.
  • WIECZOREM: od poniedziałku do soboty –nab. różańcowe i Msza św. o 17.00

9. Za tydzień trzydziesta  niedziela w ciągu roku – ostatnia niedziela października –- obchodzona uroczyście jako rocznicy poświęcenia własnego kościoła.

10. Chcę podziękować wszystkim uczestnikom ostatniej procesji różańcowej i wszystkim, którzy ten różaniec przygotowali i przeprowadzili: członkom Akcji Katolickiej, strażakom którzy zabezpieczali przejście procesyjne, służbie liturgicznej dziewczętom z DSM-u..

11. KOMUNIKAT

12. INTENCJE:

Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku z wizytą Ad limina Apostolorum

Drodzy Diecezjanie! Razem z biskupami pomocniczymi diecezji tarnowskiej będziemy przez najbliższy tydzień składać w Rzymie wizytę zwaną Ad limina Apostolorum, czyli dosłownie „do progów Apostołów”. Zgodnie wielowiekową tradycją oraz aktualnymi wymogami prawa kanonicznego, „biskup diecezjalny obowiązany jest co pięć lat przedstawić Papieżowi sprawozdanie o stanie powierzonej sobie diecezji” (kan. 399). Dlatego biskupi, w czasie określonym przez Stolicę Apostolską, udają się do Rzymu „dla uczczenia grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz spotkania się z Ojcem Świętym” (kan. 400). Poprzednia wizyta polskich biskupów w Rzymie odbyła się w roku 2014. Poprzedziła ona dwa wielkie wydarzenia: kanonizację Jana Pawła II oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Obecna wizyta Ad limina Apostolorum odbywa się z dwuletnim opóźnieniem ze względu na pandemię. Podstawowym celem wizyty jest umocnienie jedności pomiędzy biskupami a Następcą Apostoła Piotra, a także łączności pomiędzy danym Kościołem lokalnym a Kościołem powszechnym.

Gorąco proszę Was, drodzy Diecezjanie, o modlitwę w intencji Ojca Świętego Franciszka oraz nas biskupów, abyśmy pod Jego przewodnictwem jak najlepiej służyli ludowi Bożemu i prowadzili go do zbawienia.

Z pasterskim błogosławieństwem i modlitwą

† Andrzej Jeż BISKUP TARNOWSKI

ODPUSTY ZA ZMARŁYCH

W pierwszym tygodniu listopada można zyskać odpusty zupełne, które można ofiarować jedynie za dusze w czyśćcu cierpiące (czyli za zmarłych). Aby w ten sposób pomóc duszom czyśćcowym, przede wszystkim trzeba chcieć taki odpust zyskać i wykluczyć jakiekolwiek przywiązanie do grzechu, nawet powszedniego (czyli obiecać sobie silne dążenie do świętości poprzez walkę z grzechami).

Odpusty jakie można zyskać w najbliższych dniach, są następujące:

1. jeden odpust w Dzień Zaduszny (czyli od południa 1 listopada aż do północy 2 listopada) za pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy i odmówienie tam modlitwy Ojcze nasz i Wierzę. Trzeba spełnić także zwyczajne warunki zyskania odpustu;

2. codziennie od 1 do 8 listopada za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie tam jakiejkolwiek modlitwy za zmarłych (modlitwa ta może być także myślna). Trzeba również wypełnić zwyczajne warunki zyskania odpustu (por. WO nad. 29 § 1 nr 2).

Trzy zwyczajne warunki zyskania odpustu to:

1. Spowiedź sakramentalna;

2. Komunia św.;

3. modlitwa w intencjach Ojca Świętego (np. Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo lub inna modlitwa).

Te trzy warunki mogą być wypełnione na wiele dni przed 1 listopada lub po 8 listopada, choć, jeżeli nie ma przeszkód, to wypada, aby Komunia i modlitwa w intencjach Ojca Świętego były odprawione

w dzień nawiedzenia cmentarza lub kościoła (kaplicy).

Codziennie można zatem zyskać tylko jeden odpust zupełny (jedna Komunia św. plus modlitwa w intencjach papieża oraz wykonanie czynu odpustowego).

Ponadto Kościół udziela odpustu cząstkowego, który można zyskać każdego dnia w ciągu roku (nawet wiele razy dziennie) i ofiarować za dusze w czyśćcu.

Czyny pobożne obdarzone takim odpustem to:

1. nawiedzenie cmentarza i tam modlitwa za zmarłych;

2. pobożne odmówienie zatwierdzonych modlitw za zmarłych, a są to Jutrznia lub Nieszpory z brewiarzowego Oficjum za zmarłych oraz dwie krótkie modlitwy Wieczny odpoczynek i Dobry Jezu (por. WO nad. 29 § 2 nr 1-2).

Do zyskania odpustu cząstkowego nie jest wymagana Komunia św. ani spowiedź sakramentalna, ani modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wystarczy wykonanie dzieła i przynajmniej skrucha serca. Dlatego warto zachęcać wiernych do odwiedzania cmentarza i do modlitwy za zmarłych przez cały rok oraz przy okazji listopadowej modlitwy różańcowej za zmarłych uczyć prawnie zatwierdzonych formuł modlitwy za zmarłych:

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju, oraz Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie. Światłość wieczna niech im świeci, gdzie królują wszyscy święci. Gdzie królują z Tobą, Panie, aż na wieki wieków. Amen.