Nawiązując do Dekretu Biskupa z dn. 31.03.2020 r. odnośnie spowiedzi św.
1. W obecnej sytuacji w parafiach nie ma możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania w zwyczajnej formie. Proszę więc wszystkich duszpasterzy o przypomnienie wiernym roli żalu doskonałego połączonego ze szczerą wolą wyspowiadania się, gdy to już będzie możliwe. Tych, którzy pragną skorzystać z posługi sakramentalnej, proszę o telefoniczny kontakt z duszpasterzami. Jest ona nadal możliwa indywidualnie w kościołach i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności (por. Dekret Biskupa Tarnowskiego w związku ze stanem epidemii w Polsce, 24.03.2020).
3. Proszę wszystkich wiernych, aby w Wielką Środę wieczorem w swoich domach przeżyli rodzinne nabożeństwo pojednania, w oparciu o przygotowany rytuał. W kontekście utrudnionego dostępu do sakramentu pokuty i pojednania, ta wspólna modlitwa pokutna, może być ważnym wydarzeniem na drodze wielkopostnego nawrócenia i przygotowaniem do świętowania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
4. Przypominam, że okres w którym należy przyjąć Chrystusa w Komunii św. – czego wymaga od nas trzecie przykazanie kościelne – obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej (czyli do 7 czerwca br.).”
Osoby które telefonicznie zgłosiły pragnienie skorzystania z sakramentalnej spowiedzi proszę, aby przybyły do kościoła w sobotę t. j. 4.04. 2020 r. Od godziny 16.00 do 18.00 kapłan będzie dyżurował w konfesjonale umieszczonym w prezbiterium zachowując odległość tam wyznaczoną. Wchodzimy głównym wejściem a wychodzimy po spowiedzi bocznym koło zakrystii. W kościele zajmujemy miejsce wyznaczone dla 5-ciu osób. Przychodzimy już przygotowani do spowiedzi św., a po spowiedzi wychodzimy bocznym wyjściem pokutę zadaną odmawiamy w domu nie zajmując miejsca i czasu innym oczekującym na spowiedź.
NIEDZIELA PALMOWA
- W Niedzielę Palmową nie będzie poświęcenia palm. Punkt 5 Dekretu stanowi:” W Niedzielę Palmową należy pominąć procesję z palmami oraz ich poświęcenie………. , a punkt 6. ” Zachęcam wiernych do własnoręcznego przygotowania palm w domach w gronie rodzinnym, co może być okazją do wspólnej modlitwy i katechezy„.
- Na żadnej Mszy św., a tym bardziej poza Mszami, nie wolno błogosławić palm. Nie można też stwarzać wrażenia, jakoby takie błogosławieństwo było skuteczne dzięki transmisjom medialnym. Jak nigdy dotąd zachowuje swoją aktualność stwierdzenie: Palmy lub inne gałązki błogosławi się po to, aby były niesione w procesji. Palmy przechowywane w domu przypominają wiernym o zwycięstwie Chrystusa, które uczcili w procesji
- Zachęcam gospodarzy, tam gdzie jest pobożny zwyczaj „wielkanocnego poświecenia pól” przez wiernych, aby i w tym roku nie rezygnowali z tej tradycji i obeszli swoje pola prosząc Boga o błogosławieństwo dla ich pracy na roli. Nawet jeśli nie będą mieć wody święconej, mogą zanieść przygotowane w domu palmy
TRIDUUM PASCHALNE
- Dekret w punkcie 9. „Wszystkie obrzędy należy odprawić bez udziału ludu, a jedynie z osobami życia konsekrowanego oraz ograniczoną do minimum asystą (wyłącznie spośród osób pełnoletnich), dbając o „szlachetną prostotę” celebracji. „ Punkt 12. „Przypominam, że Kościół w tych dniach udziela Komunii św. wyłącznie podczas celebracji liturgicznych oraz osobom umierającym. Dlatego zapraszam wszystkich pozostających w domach do komunii duchowej. W ten sposób jeszcze mocniej uświadomimy sobie, że Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie jest dla nas wyjątkowym i niezasłużonym darem.”
- Punkt 19. „Proszę wszystkich wiernych, aby w Wielki Piątek wyeksponowali w swoich domach wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Ponieważ tego dnia można zyskać odpust zupełny za adorację krzyża, zachęcam do odprawienia w domu drogi krzyżowej i modlitwy osobistej, która pozwoli przyjąć owoce Męki Pańskiej.”
- Punkt 20 ” Należy pominąć tradycyjny obrzęd błogosławienia pokarmów i wody święconej w kościołach, kaplicach i innych miejscach. Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych pokarmów na stół wielkanocny i dokonajmy obrzędu ich błogosławieństwa przed śniadaniem wielkanocnym”.
- Punkt 24. ” Ponieważ w tym roku nie ma możliwości zorganizowania procesji rezurekcyjnej, dlatego na zakończenie Wigilii Paschalnej należy uruchomić dzwony przynajmniej na 15 minut i odprawić przygotowany specjalny obrzęd ogłoszenia zmartwychwstania Chrystusa. Będzie to dla nas znakiem, że pomimo trudnej sytuacji jesteśmy wezwani do wielkanocnej radości.” Nie odprawia się procesji rezurekcyjnej, ani w nocy ani rano, w związku z tym nie robi się wystawienia Najświętszego Sakramentu
- Punkt 25 „Wiernych świeckich, którzy będą uczestniczyli w celebracji Wigilii Paschalnej za pośrednictwem mediów, zachęcam, by na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych zapalili świece, wspominając, że właśnie przez ten sakrament Chrystus przeprowadził nas ze śmierci do nowego życia
CARITAS PARAFIALNYMożna nabyć w ciągu dnia baranki czy paschaliki na stół wielkanocny: są wystawione przed drzwiami szklanymi -ofiary wrzucamy
.