Ogłoszenia duszpasterskie – 20 marca 2016r. (Niedziela Palmowa)

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 20 marzec 2015 r.
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1.Niedziela Palmowa rozpoczyna w liturgii WIELKI TYDZIEŃ. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia.

2. Po południu o godz. 14.30 Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale z ostatnią nauką pasyjną i Msza Święta.

3. 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego ze względów liturgicznych dni Wielkiego Tygodnia obchodzić będziemy dopiero w poniedziałek po niedzieli Miłosierdzia Bożego, 4 kwietnia

4. Zebrania i spotkania przygotowujących nabożeństwa Wielkiego Tygodnia:
• zebranie ministrantów i lektorów przed Triduum w środę – 15.45
• spotkanie DSM w środę 16.00
• w wtorek na 17.00 młodzież przygotowująca. adorację na W.Czw. i Pt.
• chór próba w powiedz. i środa -20.00
• Proszę wszystkich strażaków jak co roku o zorganizowanie straży przy grobie Pańskim, a także o wzięcie udziału w mundurach w procesji rezurekcyjnej
5.MSZE ŚWIĘTE
• RANO: od poniedziałku do środy o 7.00.
• WIECZOREM:- środa, – o 17.00
• od czwartku program W. Tygodni

6. W Wielki Czwartek Msza Św. Krzyżma Świętego do południa jest tylko w Katedrze w Tarnowie o godz. 9.00. W Parafiach celebrowana jest Msza Św., zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej parafii o godzinie 18.00. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja do godz. 22.00. a następnie adoracja będzie prowadzona przez przedstawicieli poszczególnych grup apostolskich naszej parafii według porządku wywieszonego w gablocie aż do rozpoczęcia liturgii Męki Pańskiej.

7. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja krzyża świętego. Za uczczenie krzyża w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym liturgię rozpoczniemy o godz. 18.00, wcześniej, bo o godz. 17.30 zapraszamy wszystkich parafian na drogę krzyżową. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego Grobu Bożego, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 24.00. Podczas adoracji odśpiewamy trzy części gorzkich żali i podobnie jak było w przypadku adoracji w tzw. ciemnicy, zapraszamy do prowadzenia modlitwy adoracyjnej wszystkie grupy parafialne według ustalonego porządku. Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli do spożycia jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego – zachęcamy do wspólnego odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia codziennie przed Mszą św…

8. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym Grobie Pańskim. Zachęcamy do przyjścia do świątyni na adorację Najświętszego Sakramentu. Postarajmy się znaleźć czas w przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed naszym Panem i Zbawicielem.
Od godz. 9.00 do godz. 12.00 co godzinę będzie odbywać się błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny. /9.00, 10.00, 11.00, 12.00 /

9. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 19.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna i procesja rezurekcyjna, podczas której biciem dzwonów i radosnym śpiewem obwieścimy wszystkim mieszkańcom naszej parafii, że Jezus zmartwychwstał, żyje i działa wśród nas. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec, a na procesję przygotować Figury i Feletrony:
• Figura św. Józefa – Panowie, którzy co roku niosą tą figurę
• Figura N.Serca P.Jezusa – panie, które co roku niosły
• Figura małego Pana Jezusa – DSM
• Figura I N. Maryi Panny – dziewczyny z Gimnazjum
• Figura II – większa –niesiona w strojach regionalnych –„Echo Doliny”
• Baldachim, Figurę P .Jezusa Zmartwychwstałego, Krzyż z czerwoną stułą i Chorągwie Strażackie – STRAŻACY
• Feletron – N. Serca P. Jezusa
• Feletron – Kolejowy -Kolejarze
• Feletron –Maryjny –
10. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte według porządku niedzielnego, a w Poniedziałek Wielkanocny Msze św. tylko dopołudnia.

11. Prasa katolicka: Gość Niedzielny

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.